FOTODENÍK - čtvrtá stránka

Čtete čtvrté vydání FOTODENÍKU – zápisků z mého fotografického i osobního života. Prázdniny začínají a všem vám přeji, ať si užijete léto na místech, která máte rádi, s těmi, na kterých vám záleží. Přeji příjemné čtení, a pokud budete mít chuť dát mi nějakou zpětnou vazbu, budu moc rád!
Martin
květen+červen 2026

Simča a Lady
Koně jsem ještě nikdy nefotil, ale protože rád zkouším nová témata, přišla řada i na ně. Přiznám se, že z koní mám docela respekt. Naštěstí Lady není největší kůň na jižní Moravě, takže mé obavy byly o něco menší. Simča i Lady jsou modelky tělem i duší, a tak jsme během krátké doby pořídili fotografie, ve kterých jsem se snažil zachytit jejich krásný vztah a vzájemnou důvěru.

Po dlouhé době opět na skautských závodech
Více než 15 let jsem působil jako skautský vedoucí. Letos jsem byl pozván na skautské závody mladších vlčat a světlušek, které se konaly u nás v Židlochovicích a pořádalo ho naše místní skautské středisko Hrozen Židlochovice. Připravil jsem si pro děti disciplínu vyhledávání informací. Celý den bylo krásné počasí a závody měly super atmosféru.

Barokní koncert v Rajhradě
V rámci další fotoreportáže jsem byl tentokrát osloven k nafocení Májového koncertu Castello in Aria v Benediktinském opatství v Rajhradě. Upřímně mě překvapilo, kolik lidí dorazilo. Ačkoliv nejsem skalním fanouškem tohoto typu hudby, koncert se mi líbil a bylo to příjemné zastavení v rámci uspěchaných dnů.

Focení žádosti o ruku
Měsíc plánování do posledního detailu. Týdny utajení. A pak jeden perfektní okamžik. Splnil se mi sen a mohl jsem dokumentovat žádost o ruku. Všechno klaplo na jedničku a snoubenci už mají fotky u sebe. Protože si zakládám na diskrétnosti, identitu páru zatím držím v tajnosti, dokud se o radost nepodělí se všemi blízkými. Schválně mě zajímá, jak se na takové focení díváte vy? Je to lákavá představa, mít takový moment zdokumentovaný, nebo spíše příliš intimní chvíle jen pro dva?

Proběhl další individuální kurz focení
S Petrem jsme navázali přesně tam, kde jsme minule skončili. Na svůj, v pořadí už druhý individuální kurz focení si s sebou vzal přítelkyni Terku. Minule jsme si vysvětlovali úplné základy fotografování, tentokrát ale chtěl Petr posunout své dovednosti o kousek dál. Věnovali jsme se práci s modelkou a správnému pózování. A protože já s foťákem v ruce prostě nevydržím jen tak stát v pozadí, cvaknul jsem si během kurzu také pár rychlých fotek. Moc mě baví připravovat kurzy přesně na míru. Ať už s focením teprve začínáte, nebo už máte nějaké základy a chcete se posunout dál.

Vernisáž výstavy fotokroužku
Třetí rok fungování mého fotokroužku pro děti ve věku 6–13 let jsme opět zakončili vernisáží výstavy fotografií jeho členů. Výstava je k vidění v městské knihovně v Židlochovicích až do konce srpna. Mám velkou radost, že děti fotokroužek stále baví, že od září nastoupí další nováčci a že je fotokroužek pořád plný.

Nerad se fotím
Přiznám se k jedné věci. Sám se strašně nerad fotím.Kdykoliv na mě někdo namíří objektiv, ztuhnu, nahodím křečovitý úsměv a tvářím se hrozně nepřirozeně a přiblble. Asi to někteří z vás taky znáte. Myslím, že my muži se v této situaci cítíme ještě hůře. Proto jako fotograf dělám všechno pro to, aby moji klienti tenhle pocit nezažili. Nezačneme hned fotit. Nejdřív si povídáme, chci vás hlavně uvolnit a rozesmát. Jako táta dvou akčních kluků a průvodce dětského fotokroužku v Židlochovicích vím, že nejlepší fotky nevzniknou tehdy, když řeknu „teď se usmějte“. Vznikají ve chvíli, kdy na foťák zapomenete. Při blbnutí s dětmi, upřímném smíchu nebo jen obejmutí. Baví mě fotit skutečné příběhy, ne strojené pózy. Domovem jsem sice v Židlochovicích, ale za dobrým příběhem s foťákem rád dojedu kamkoliv po Jižní Moravě a klidně i dál.

15. Sousedský blešák
V červnu jsem pořádal už 15. sousedský blešák v Židlochovicích. Tentokrát se konal na novém místě u komunitního centra. Počasí ještě den předem vypadalo, že bude celý den pršet, ale nakonec se umoudřilo a kromě jedné krátké přeháňky bylo po celý den polojasno. Návštěvnost byla opět vysoká, také díky tomu, že blešák pořádám vždy společně s farmářskými trhy.

Spolkový den Vojkovice
V červnu jsem také fotil Spolkový den ve Vojkovicích. Odpoledne plné zábavy, během kterého mezi sebou soutěžily místní spolky. Důraz byl kladen především na týmovou spolupráci.

10 let Chráněné bydlení Nosislav
Na konci června jsem ještě stihl fotoreportáž z oslav 10 let od založení chráněného bydlení v Nosislavi, které spadá pod Diakonii Brno. Bylo to moc příjemné odpoledne plné smíchu, zpěvu i dojetí. V tomto zařízení jsme měli s fotokroužkem putovní výstavu fotek a dokonce jsme je na konci minulého roku i osobně s dětmi navštívili a zpříjemnili jim odpoledne. Díky všem lidem, kteří se na chodu tohoto bydlení podílejí. Máte můj velký respekt!